Egeport Bilisim , Bilisim Teknolojileri Bakım ve Destek Hizmet paketi satın alarak kritik sistemlerinize önemli bir güvence sağlarsınız. Bu hizmetimiz ile kritik sistemlerinizde oluşabilecek sistemsel arızalara 7 gün 24 saat ölçeğinde çok hızlı müdahale taahhüdü veririz. Deneyimli danışmanlarımız ve güçlü tedarikçi ilişkilerimiz sayesinde zor anlarda yanınızda yer alarak sorunlarınıza kök ya da ara çözüm geliştiririz.

    Neden Egeport Bilisim

  • Karşılaştığınız sistemsel arızalarla muhtemelen daha önce farklı müşterilerimizde karşılaştık ve bir çözüm geliştirdik!
  • Saha tecrübesine sahip ve bir çok proje yapmış deneyimli danışman havuzumuz var.
  • Hizmet Seviyesi Taahhüdü (SLA) ile taahhütlü bir hizmet alırsınız, süprizlere yer yoktur.
  • Hizmetin sunumu için  Bilisim Teknolojileri Hizmet Yönetim Çerçevesinin operasyonel yönetim süreçleri izlenir.
  • İletişime açık, kendini geliştiren dinamik bir kadroya sahibiz.

Kimler Bu Hizmeti Almalı?

  • Bilgi Teknolojileri ne  insan kaynağı yatırımı yapmak istemeyen ve BT Hizmetlerine aylık kira bedeli ödeyerek sahip olmak isteyen firmalar
  • Bir BT birimi olan ancak yeterli sayıda insan kaynağına sahip olmayan firmalar
  • Operasyonel BT risklerini tamamen başka bir danışmanlık firmasına transfer ederek, kolay BT Hizmet Yönetimi yapmak isteyen firmalar
  • Kritikliği yüksek olan hizmetlerde iç ve dış kaynaların entegre çalışmasının sağladığı sinerjiye ihtiyaç duyan firmalar.

Teknik Servis ve Destek

Teknik Destek ekibimiz, BT altyapınızı oluşturan cihaz ve yazılımların sorunsuz ve kesintisiz çalışması için çok çeşitli hizmet hizmet seçenekleri sunar. Bunların içinden size en uygun olanı seçebileceğiniz gibi, farklı ihtiyaçlarınız için size özel paketler de oluşturabiliriz. 

Bakım Anlaşmaları

Bakım Anlaşmalarının amacı müşterilerimizin sorunlarla karşılaşma riskini minimize etmektir. Bu doğrultuda; donanım ve yazılımların belirlenen periyodlarda genel kontrolleri yapılır, alınması gereken tedbirleri içeren durum raporlarının müşterilerimize iletilir ve gerekli iyileştirmeler yapılır. Herhangi bir arıza durumunda müşteri adresinde veya uzaktan en hızlı şekilde müdahale edilerek sorun giderilir.

Çağrı Bazlı Yazılım ve Donanım Desteği


Çağrı Merkezi'mize gelen destek istekleri teknik ekibimiz tarafından değerlendirilerek en uygun müdahale yöntemi ile sorunun hızla giderilmesini sağlanır.